• دختر سوئدی
  • کریسمس
  • کریسمس

شب سال نو میلادی (کریسمس)

ارسال شده در: هومینو | ۱

سنت های کریسمس از کشور ی به کشور  دیگرمتفاوت است در اینجا چند کشور را مورد بررسی قرار می دیم

جشن کریسمس را اغلب با نصب آویزها و جوراب کریسمسی و قوطی های آب نبات ، تهیه بیسگویت ها و آواز خوانی و داستان گفتن در مورد بابا نوئل و …. بین بسیاری از ملت ها می بینیم مردم در شب کریسمس غرق شادی و  تماشای نور و آتش بازی در فضاهای عمومی هستند و شروع  مراسم  اغلب نیمه شب گذشته تا ۱ ژانویه روز سال نو می باشد.

کریسمس
کریسمس

سوئدی ها چگونه کریسمس را جش می گیرند ؟

دین مسیحیت را دختر جوانی به نام سنت لوسیا(لوسی به معنی “نور” )در سوئد ترویج داد .

قبل از کریسمس دختران با پو شیدن لباس سفیدو کمربند قرمزبه همراه تاج سبزکه نماد زندگی جدید ی در سال نو می باشد را با آواز خوانی و نان مخصوص زعفرانی و کشمشی در محافل عمومی مثل مدارس و بیمارستانها و ….. جشن می گیرند و سوئدی ها به تهیه یک نوع غذا که به آن شاه ماهی می گویند برای شب سال نو می پردازند .ماهی قزل آلا را در شکر و نمک و گندم قرار می دهند و سپس آن را دودی می نمایند .پنیر ، سالاد، ترشی و انواع نان و کره (یا سس مایونز)و همچنین غذاهای گوشتی گرم شامل گوشت کباب، پرنسکوف (سوسیس)، کالدولارم (رول کلم گوشتی)، پایه خوک ها، لووت فیکس (یک کیک خشک با سس سفید سفیده) و سیب زمینی سرخ شده اجاقی ) سبزیجات مانند سیب زمینی و کلم قرمز و شیرینی زنجبیلی وکیک کریسمس  را برای سال نو آماده می نمایند.

دختر سوئدی
دختر سوئدی

بازار کریسمس پارک تفریحی لیزبرگ که با پنج میلیون چراغ نور چشمک زدن و ۷۰۰ درخت کریسمس تزئین شده است.

جای است که اغلب مردم ساعت ها وقت خودرا در آنجا می گذرانند .

در این بازار فروش همه چیز از هنر و صنایع دستی به چشم می خورد.

سوئدی ها این زمان را بزرگترین فرصت برای کنار خانواده بودن می دانند .

 

نروژی ها چگونه کریسمس را جش می گیرند ؟

در نروژ براساس سنت های مسیحی شب کریمسس را جشن می گیرند

مردم داخل خانه هارا تزیین وبیرون خانه را  چراغانی می کنند.فرشته شیشه ای،خرید هدایا و لباس نو  تا ۲۷ دسامبر ،شام محبوب شب کریسمس ردب (رب گوشت خوک یا شکم خوک، استخوان)، پودینگ داغ برنج ، کارامل بادام،تنقلات و آبنبات،تاج های گلدار، قلب ها، ستارگان،تزئینات گل سرخ ،مردم همه از ابتدای دسامبر درگیر کارهای شب کریسمس هستند اما تمام این شب ها رستورانها و مراکز تفریحی و خرید شلوغ است و جالب است بدانید از ۲۷ دسامبر کمتر مرکز خریدی جهت خدمت رسانی بازمی ماند و همه در خانه کنار خانواده خود غرق شادی و تفریح هستند .طبق گفته نادار تولید کننده مارزین، ۵ میلیون نفر نروژی در طول این مدت بیش از ۴۰ میلیون عدد مارزین را می خورند(نوعی تنقلات ) .

ایرانی ها چگونه کریسمس را جش می گیرند ؟

مسیحیان ایرانی به دو بخش ارمنی‌ها و آشوری‌ها تقسیم می‌شوند که گرامیداشت آئین‌های کریسمس آن‌ها با هم تفاوت دارد.

آشوری‌ها، اقوامی بودند که در سرزمین ایران کهن زندگی می‌کردند و از بدو پیدایش مسیحیت، به ویژه در قرن اول تا سوم میلادی به این آئین گرویدند. آن‌ها مانند بیشتر مسیحیان دنیا، روز ۲۵ دسامبر را سالروز تولد عیسی مسیح می‌دانند و آن را گرامی می‌دارند.در حالی که اکثر مسیحی‌های دنیا (از کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها گرفته تا گروه عمده‌ای از ارتدوکس‌ها) ۲۵ دسامبر را روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) می‌دانند، پیروان کلیسای مستقل ارامنه ۶ ژانویه را کریسمس می‌گیرند. با وجود این اختلاف، سال نوی مسیحی از همان شب اول ژانویه آغاز می‌شود و با مراسم خاص خودش همراه است.

نکته مهم این جشن این است که حضرت مسیح یکی از پیامبران الهی است و تمامی ادیان

این روز را گرامی می دارند.

هرچه کاوش می کنیم جشن های تمام ملت ها برای نو شدن سال به یک شکل متحد است .

گویی همه انسانها یک الگو را برای سال نو دارند رنگ سبز و نورو خرید و همراهی باخانواده و ………

سال نو میلادی ۱ ژانویه می باشد که به تقویم شمسی ۱۱ دی است.۲۵ دسامبرتولد حضرت مسیح(کریمسس) ۴ دی  است .

کریسمس نه یه زمانه و نه یه فصل، بلکه یک یادبوده،در واقع گرامی داشتن صلح و حسن نیت، رحیم و بخشنده بودن، باعث میشه روح واقعی کریسمس رو لمس کنید.هر شب و روزتون کریسمسی 

کاری از تیم ترجمه هومینو 

آموزش مرحله به مرحله انار شب یلدا

دنبال کردن زهرا نقی پور:

آخرین ارسال ها از

1 Response

ارسال پاسخ